Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
SKU: CCSCI4324BRAND: Cake Craft Australia
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
Titanium Dioxide (E171) is a water soluable mineral based food colouring used to achieve a BRIGHT WHITE.
Titanium Dioxide is one of the best white pigment agents available. It is fat soluble and is generally used in any chocolate work where you require a whiter result. A small amount added to white chocolate will remove its natural yellow colour. It can also be used to turn fondant icing, modelling paste & flower paste into a brilliant shade of white.
When adding titanium dioxide to colour white chocolate, it is best to add it during the melting process to help the colour come out smoother.
- Food grade quality. Powder has no taste.
- Weight: 1kg (Gross).
- Packaged in resealable plastic tub - very convenient for storage.
- Storage: Keep in airtight container.
(CCSCI4324)
| SKU | CCSCI4324 |
| Barcode # | 0040829084324 |
| Brand | Cake Craft Australia |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3045H
Cachous 4mm Green Hangsell (50g)
$3.95
SKU: 09OT621
MEDLEY SPRINKLES - LEAF GREEN 65G
$4.50
SKU: 09OT620
MEDLEY SPRINKLES - ROYAL BLUE 65G
$4.50
SKU: SOLITE15
Solite Vegetable Creaming Shortening 15kg
$110.00
SKU: SOLITE750
Solite Vegetable Creaming Shortening 750g
$12.25
More From This Category
SKU: IN471808
Millionaires Caramel MB 12.5kg *Special Order
$130.00
SKU: SP-01112
SPRINKS Rose Spirit 100ml
$5.75
SKU: TYLO50
CMC Tylose Powder 50g
$7.50
SKU: RE-EDGLUE80
Roberts Edible Glue 80g
$7.50
SKU: IC9100
Invertase 25ml
$7.37
SKU: IN420752
Cream Cheese RTU Fudge 11.5kg *Special Order
$135.00
SKU: CCSCI4348
Cake Craft Tylose CMC 1KG
$55.00
SKU: IN336606
Bakels Continental Custard Mix 12.5kg *Special Ord
$155.00