Bakels Tinmax 5kg *Special Order
SKU: IN135902-IBRAND: Bakels
Not Stocked Item - Available to order with 2-3 Day ETA
Not Stocked Item - Available to order with 2-3 Day ETA
BAKELS TINMAX CAKE release agent is a premium quality greasing compound for sponge and cake tins.
Correctly applied, BAKELS TINMAX CAKE will give excellent release with a minimum of application.
BAKELS TINMAX CAKE should be applied to the tin as a thin film by brush.
Because of the starch content in BAKELS TINMAX CAKE it is not necessary to dust sponge and cake tins with flour.
(IN135902-I)
| SKU | IN135902-I |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN336503
Bakels Instant Custard Mix 12.5kg *Special Order
$140.00
SKU: CCVAN5LTS
Cake Craft Vanilla Bean Paste With Seeds 5 Lts
$245.00
SKU: IN442003
Bakels Raspberry Apito Paste 1kg *Special Order
$54.85
SKU: SCI4287
Cake Craft Titanium Dioxide 70g
$8.95
SKU: IC9100
Invertase 25ml
$7.37
SKU: IN471808
Millionaires Caramel MB 12.5kg *Special Order
$130.00
SKU: IN211002
Bakels OVALETT Stabiliser 5KG *SPECIAL ORDER
$127.00
SKU: IC8015
Rose Spirit 500ml
$24.75