Bakels Sprink Aerosol Release Spray 450g
SKU: IN-SPRINKBRAND: Bakels
Sprink is ideal for coating of all baking surfaces including cake tins, baking sheets and difficult moulds
- Excellent release properties for baked goods
- Refined & deodorised vegetable oil
- Propellant is classified "ozone safe"
- Applies a very fine film of release agent
- Most useful with baked goods which have a high sugar content
- Convenient 450 g aerosol can
Contents: Canola Oil 71%, Butane, Emulsifier (322), soy lecithin 4%, propane, antioxidant (307)
(IN-SPRINK)
| SKU | IN-SPRINK |
| Barcode # | 9313689132032 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 0.5800kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.001421000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: TN1101
Cake Tin Square 250mm (approx 10in)
$18.75
SKU: TN1203
Cake Tin Rectangle 175x125x82mm (Approx 7x5x3.25in
$12.75
SKU: 01MO189
Mondo Pro Square Cake Pan 22.5x7.5cm (9in)
$23.65
SKU: TN1161
Cake Tin Square 400mm (approx 16in)
$38.45
SKU: TN1131
Cake Tin Square 325mm (approx 13in)
$33.00
SKU: 01MO185
Mondo Pro Square Cake Pan 12.5x7.5cm (5in)
$11.88
SKU: TN1051
Cake Tin Square 125mm (approx 5in)
$10.35
SKU: 01MO184
Mondo Pro Square Cake Pan 10x7.5cm (4in)
$9.85