Cake Craft Tylose CMC 1KG
SKU: CCSCI4348BRAND: Cake Craft Australia
CMC (Carboxymethyl Cellulose) is used as a thickener and texture ingredient, which helps products retain moisture.
To create a quick gumpaste with fondant just Add 1 -3 tsp of Tylose powder to 1lb of fondant.
(CCSCI4348)
| SKU | CCSCI4348 |
| Barcode # | 40829084348 |
| Brand | Cake Craft Australia |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IC8015
Rose Spirit 500ml
$24.75
SKU: SOLITE15
Solite Vegetable Creaming Shortening 15kg
$110.00
SKU: IN431102
Bakels Caramel Apito Paste 1kg *Special Order
$95.25
SKU: RE-EDGLUE80
Roberts Edible Glue 80g
$7.50
SKU: IN452104
Bakels Vanilla Apito Essence 1kg *Special Order
$100.00
SKU: IN-SPRINK
Bakels Sprink Aerosol Release Spray 450g
$15.50
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: IN562003
Bakels Biscuit Crumb Base 15kg *Special Order
$160.00