Solite Vegetable Creaming Shortening 15kg
SKU: SOLITE15BRAND: Solite
Solite Vegetable Shortening (Use as Crisco replacement)
SPECIAL ORDER ITEM ETA 3-4 DAYS
Solite Vegetable Shortening is the preferred shortening for use in our hot climate. Use it when you need your buttercream swirls to remain firm in warm weather. Solite shortening is pure white which ensures that your colours stay true unlike when you add them to a buttercream that has the yellow colour of butter.
Use this shortening as a direct replacement for Crisco Shortening.
Perfect for making buttercream as it keeps the buttercream white and keeps it from tasting greasy.
INGREDIENTS:
Vegetable fats and oils, Emulsifiers (435, 471), Antioxidant (307B from soybean - 200mg / kg) and Flavours
(SOLITE15)
| SKU | SOLITE15 |
| Barcode # | 9310947003776 |
| Brand | Solite |
| Shipping Weight | 15.5000kg |
| Shipping Width | 0.364m |
| Shipping Height | 0.207m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.020343960m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: SOLITE750
Solite Vegetable Creaming Shortening 750g
$12.25
More From This Category
SKU: IN418233
RASPLUM Jam Filling 14kg *Special Order
$98.45
SKU: IC8009
Rose Spirit (50 ml)
$5.45
SKU: IC8008
Acetic Acid 50ml
$3.12
SKU: IN311002-I
Bakels ACTIWHITE Meringue Powder - Special Order
$235.00
SKU: IN-COCOABLK-500
Callebaut BLACK COCOA Powder 500g
$28.50
SKU: CCVAN1LTS
Cake Craft Vanilla Clear Flavour 1 Lts
$32.00
SKU: IN438002
Bakels Chocolate Apito Paste 5kg *Special Order
$176.00
SKU: IN211002
Bakels OVALETT Stabiliser 5KG *SPECIAL ORDER
$127.00