SPRINKS Rose Spirit 100ml
SKU: SP-01112BRAND: Sprinks
Cake Decorators ROSE SPIRIT (100ml) - Sprinks
Create paint or dilute colours using this fantastic high grade rose spirit, formulated specifically for cake decorating.
Dilute lustre dusts, petal dusts and colours for painting or using with an airbrush.
High concentrate rose spirit with alcohol works more effectively than other agents, as the alcohol evaporates quickly and the colour dries faster. This allows for a great finish!
Product of Australia.
(SP-01112)
| SKU | SP-01112 |
| Barcode # | 9347569014620 |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | Btle |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN-SPRINK
Bakels Sprink Aerosol Release Spray 450g
$15.50
SKU: IC8008
Acetic Acid 50ml
$3.12
SKU: IC9100
Invertase 25ml
$7.37
SKU: SCI4287
Cake Craft Titanium Dioxide 70g
$8.95
SKU: CCVAN5LTS
Cake Craft Vanilla Bean Paste With Seeds 5 Lts
$245.00
SKU: CCSCI4324
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
$55.00
SKU: IN211002
Bakels OVALETT Stabiliser 5KG *SPECIAL ORDER
$127.00
SKU: IN420752
Cream Cheese RTU Fudge 11.5kg *Special Order
$135.00