Creme Shortening MB Bakels 15kg *SPECIAL ORDER
SKU: IN166231BRAND: Bakels
Special Order Item ETA 2-3 Days
Bakels Creme Shortening - Medium Grade
Animal/vegetable based
Excellent volume
Readily accepts Apito Flavouring Pastes
For making mock creams and icings
"Clean" tasting
Ingredient List
Vegetable oil, Animal fat, Emulsifiers (322 soy, 471), Antioxidant (307b), Food acid (330), Colour (160a)
(IN166231)
| SKU | IN166231 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 15.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.036000000m3 |
| Unit Of Measure | Can |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN442003
Bakels Raspberry Apito Paste 1kg *Special Order
$54.85
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: SOLITE15
Solite Vegetable Creaming Shortening 15kg
$110.00
SKU: IN562003
Bakels Biscuit Crumb Base 15kg *Special Order
$160.00
SKU: IN452104
Bakels Vanilla Apito Essence 1kg *Special Order
$100.00
SKU: IN420752
Cream Cheese RTU Fudge 11.5kg *Special Order
$135.00
SKU: IC9100
Invertase 25ml
$7.37
SKU: CCSCI4324
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
$55.00