Sugar Crafty Titanium Dioxide White 100g
SKU: BG-SCTITAN01BRAND: Sugar Crafty
Titanium White 100g - by Sugar Crafty
Titanium Dioxide is one of the best white pigment agents available. It is fat soluble and is generally used in any chocolate work where you require a whiter result. A small amount added to white chocolate will remove its natural yellow colour. It can also be used to turn fondant icing, modelling paste & flower paste into a brilliant shade of white.
When adding titanium dioxide to colour white chocolate, it is best to add it during the melting process to help the colour come out smoother.
- Food grade quality. Powder has no taste.
- Weight: 100g (Gross).
- Packaged in resealable plastic bottle - very convenient for storage.
- Storage: Keep in airtight container.
(BG-SCTITAN01)
| SKU | BG-SCTITAN01 |
| Barcode # | 9347569006724 |
| Brand | Sugar Crafty |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN441003
Bakels Strawberry Apito Paste 1kg *Special Order
$63.65
SKU: IN418233
RASPLUM Jam Filling 14kg *Special Order
$98.45
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: IN442003
Bakels Raspberry Apito Paste 1kg *Special Order
$54.85
SKU: IN418283
LES Fruits 50% Raspberry 2kg Pouch
$38.00
SKU: IN-COCOABLK-500
Callebaut BLACK COCOA Powder 500g
$28.50
SKU: IN471808
Millionaires Caramel MB 12.5kg *Special Order
$130.00
SKU: TYLO50
CMC Tylose Powder 50g
$7.50