Sprinks Icing Scraper - 300 x 80mm XTRA LARGE
SKU: SP-SCRXLGBRAND: Sprinks
Icing Scraper (Extra Large) 300 x 80mm - by SPRINKS
Stainless steel scrapers are perfect for the upside down ganache method or smoothing your ganache perfectly.
This tool helps create sharp and straight edges on your cakes before fondant is applied. Can be used with ganache and buttercream.
Wash before use.
Size: 300mm x 80mm.
Other sizes are available in this range.
(SP-SCRXLG)
| SKU | SP-SCRXLG |
| Barcode # | 9347569020218 |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000240000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: EA1051
Edible Art Sweet Sticks Black 15ml
$7.15
SKU: SC-FPB1
Fine Sugarcraft Brush SIZE 1 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: BG-SP-BBMK3
ESSENTIALS Edible Food Pen Set (3) | SPRINKS
$7.95
SKU: BG-SP-PAST6
PASTEL Edible Food Pen Set (6) | SPRINKS
$11.95
More From This Category
SKU: SCC-101519
Buttercream Comb STRAIGHT EDGE 6 Inch
$15.40
SKU: LO-LSS20
Loyal Bench Scraper 20x5CM
$27.50
SKU: CC558901
Buttercream Comb THIN STRIPES 10 Inch
$16.45
SKU: SCC-101489
Buttercream Comb FLOWER POT 6 Inch
$15.40
SKU: CC5598895
Buttercream Comb THICK STRIPES 10 Inch
$16.45
SKU: SCC-101526
Buttercream Comb STRAIGHT EDGE 8 Inch
$15.95
SKU: CC558925
Buttercream Comb COLONIAL 10 Inch
$16.45
SKU: LO-LSS1446
Loyal Triangle Comb Metal Scraper
$2.95