Sharp Edge Scraper Set - 2pc
SKU: LO-LS3420BRAND: Loyal Bakeware
Loyal two piece stainless steel scraper set
Create perfectly smooth, straight and sharp edges.
Ideal for obtaining sharp edges and a smooth flat finish
Excellent for tall cakes
Stainless steel satin finish with ruler markings
Use with ganache, Swiss meringue icing, butter cream etc.
LARGE scraper: 280 x 80 mm/11 x 3 inch
MEDIUM scraper: 230 x 80 mm/9 x 3 inch
(LO-LS3420)
| SKU | LO-LS3420 |
| Barcode # | 9341671003251 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.012m |
| Shipping Height | 0.003m |
| Shipping Length | 0.015m |
| Shipping Cubic | 0.000001000m3 |
| Unit Of Measure | Tub |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: VGPM-DCM-1
Vizyon Dark Chocolate Modelling Paste 1kg
$19.95
SKU: LO-22740
Loyal Black Melamine Display Turntable
$22.95
SKU: BG-CO-MINITURN
Mini Turntable 140mm with Silicone Mat - COO KIE
$11.90
More From This Category
SKU: HA6034
Loyal Rect Scraper Leveller 138 x 98mm Ea
$1.35
SKU: CC558932
Buttercream Comb CURVES10 Inch
$16.45
SKU: LS3408
Scraper Long Edge 28cm Stainless Steel
$12.35
SKU: SCC-101489
Buttercream Comb FLOWER POT 6 Inch
$15.40
SKU: LS3406
Scraper Semicircular 15cm Stainless Steel
$5.85
SKU: HA6035
Loyal Scraper Leveller Edge/Grip 220 x 130mm Ea
$3.25
SKU: LO-LSS20
Loyal Bench Scraper 20x5CM
$27.50
SKU: LO-LS3715
Scraper Cutter with Curved Handle
$5.75