Ganache Super Scraper - 230 x 80mm LARGE
SKU: BG-GGS230BRAND: Sugar Crafty
Ganache Super Scraper (Large) 230 x 80mm - by Sugar Crafty
Stainless steel scrapers are perfect for the upside down ganache method or smoothing your ganache perfectly.
This tool helps create sharp and straight edges on your cakes before fondant is applied. Can be used with ganache and buttercream.
Wash before use.
Size: 230mm x 80mm.
Other sizes are available in this range.
(BG-GGS230)
| SKU | BG-GGS230 |
| Barcode # | 934756902054 |
| Brand | Sugar Crafty |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000184000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: LBTO4RP
Flower Balling Tools Stainless Steel - Set of 4
$8.95
SKU: ED3237
Poinsettia Spray (Box 10pcs)
$84.65
SKU: LO-LFG24RP
SUNRISE Floral Wire 24g Green (50pcs)
$4.45
More From This Category
SKU: LO-LSS20
Loyal Bench Scraper 20x5CM
$27.50
SKU: HA6034
Loyal Rect Scraper Leveller 138 x 98mm Ea
$1.35
SKU: CC5598895
Buttercream Comb THICK STRIPES 10 Inch
$16.45
SKU: LO-LSS1446
Loyal Triangle Comb Metal Scraper
$2.95
SKU: SCC-101519
Buttercream Comb STRAIGHT EDGE 6 Inch
$15.40
SKU: LO-LS3715
Scraper Cutter with Curved Handle
$5.75
SKU: SP-SCRLGE
Sprinks Icing Scraper - 230 x 80mm LARGE
$15.50
SKU: SCC-101533
Buttercream Comb STRAIGHT EDGE 10 Inch
$17.25