Bakels OVALETT Stabiliser 5KG *SPECIAL ORDER
SKU: IN211002BRAND: Bakels
ETA 2-3 Days from time of Order
Bakels Ovalett 5kg
Ovalett is a stabiliser and emulsifier used in baking sponge cakes.
It helps the eggs to rise rapidly and stiffly. As it is acidic it also helps the beaten eggs to remain stable and not lose the airy and voluminous texture.
Make your sponge cake softer and smoother.
(IN211002)
| SKU | IN211002 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.010000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN135902-I
Bakels Tinmax 5kg *Special Order
$105.00
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: IN438002
Bakels Chocolate Apito Paste 5kg *Special Order
$176.00
SKU: SP-01112
SPRINKS Rose Spirit 100ml
$5.75
SKU: IN441003
Bakels Strawberry Apito Paste 1kg *Special Order
$63.65
SKU: IC8008
Acetic Acid 50ml
$3.12
SKU: IN471808
Millionaires Caramel MB 12.5kg *Special Order
$130.00
SKU: IN431003
Bakels Lemon Apito Paste 1kg *Special Order
$45.00