Bakels ACTIWHITE Meringue Powder - Special Order
SKU: IN311002-IBRAND: Bakels
That’s right, you've found it, Meringue Powder! This quality Bakels product also known as Actiwhite is used as a replacement for raw egg whites. It can be used in Meringues, royal icing or anywhere where you don’t feel like throwing away another egg yolk.
Actiwhite is manufactured from specially treated, fresh egg whites. This special treatment eliminates moisture-attracting proteins and at the same time improves the whipping quality of the egg whites, resulting in fast whipping to full volume. The finished meringues are light and crisp and do not attract moisture.
Actiwhite may be used in most recipes which call for egg white and for this purpose should be used at the rate of 60 g per 500 ml cold water.
(IN311002-I)
| SKU | IN311002-I |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 2.9000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.005184000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CCSCI4348
Cake Craft Tylose CMC 1KG
$55.00
SKU: IN431102
Bakels Caramel Apito Paste 1kg *Special Order
$95.25
SKU: BG-SCTITAN01
Sugar Crafty Titanium Dioxide White 100g
$11.95
SKU: IN420752
Cream Cheese RTU Fudge 11.5kg *Special Order
$135.00
SKU: CCSCI4324
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
$55.00
SKU: IN431003
Bakels Lemon Apito Paste 1kg *Special Order
$45.00
SKU: IC8005
Glucose (350g)
$7.38
SKU: IN166231
Creme Shortening MB Bakels 15kg *SPECIAL ORDER
$108.00