Dowel Joining Bracket (5pc)
SKU: DJB-LGEBRAND: Loyal Bakeware
Pack of 5
Extend the possibilities of your cake creations with the Dowel Joining Bracket! Specifically designed for multi-tiered masterpieces, this bracket allows for unlimited extension of your large 16mm Dowels! Seamlessly connect two dowels to provide the support and stability needed when creating larger, more intricate cakes.
Note: Fits LOYAL Large Dowels only.
Features:
- Material: Durable Polypropylene
- Retail hang sell for convenience
(DJB-LGE)
| SKU | DJB-LGE |
| Barcode # | 9341671010938 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.005408000m3 |
| Unit Of Measure | /100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: FL2075
Cupcake Wrapper Pearl Red Rose Flower (12)
$5.36
More From This Category
SKU: CT4R07
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 7" Round
$14.25
SKU: CMG10ROS
Colour Mill GLITZ Blend Edible ROSE GOLD 10ml
$5.65
SKU: 09OT616
MEDLEY SPRINKLES - PINK 65G
$4.50
SKU: SFD-WP15
Plain Wrapping paper 760X600 MM 15kg
$35.00
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: SP-PBASE
- Sprinks PAINT BASE MIX 15ml
$7.15