10mm Masonite Board White Round 14"
SKU: CBM10RW14BRAND: Lemon Tree
Designed with both durability and elegance in mind, the Masonite 10mm Board is perfect for your heavier than average cakes. Boasting a 10mm thickness, this cake board offers exceptional support during transportation and allows you to showcase the most elaborate cakes with confidence!
Available in a variety of shapes and sizes to complete any theme you desire!
Features:
- Sizes: 10in/25cm, 12in/30cm, 14in/35cm
- Colour: White
- Shape: Round
- Thickness: 10mm
- Food grade
- FDA certified & BPA free
- Individually shrink wrapped and barcoded
(CBM10RW14)
| SKU | CBM10RW14 |
| Brand | Lemon Tree |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.012m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.000634800m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-750GRW-PD
Patty Pan Confeta 750 Green/White Polka Dot (500)
$25.75
SKU: CBT-B95X55
Tab Slice Board 95 x 55mm Rect BLACK (100)
$10.46
SKU: CBC2-SR12
2mm Cake Board 12" Silver Round (50)
$34.45
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX6-P
6 Hole Cupcake Box WHITE Select Insert (ea)
From $0.90
SKU: CB10-WR10
MDF Board 10mm White Round 10"
$3.32
More From This Category
SKU: CB10-WR14
MDF Board 10mm White Round 14"
$5.32
SKU: CB10-WR12
MDF Board 10mm White Round 12"
$4.32
SKU: CB10-WR10
MDF Board 10mm White Round 10"
$3.32