MDF Board 10mm White Square 10"
SKU: CB10-WS10BRAND: Lemon Tree
The Masonite 10mm Board is perfect for your heavier than average cakes. Boasting a 10mm thickness, this cake board offers exceptional support during transportation and allows you to showcase the most elaborate cakes with confidence!
Available in a variety of shapes and sizes to complete any theme you desire!
- Sizes: 10in/25cm, 12in/30cm, 14in/35cm
- Colour: White
- Shape: Square
- Thickness: 10mm
- Food grade
- FDA certified & BPA FREE
- Individually shrink wrapped and barcoded
(CB10-WS10)
| SKU | CB10-WS10 |
| Barcode # | 9341625008806 |
| Brand | Lemon Tree |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.006250000m3 |
| Unit Of Measure | /100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: RR019
Cornflower Blossoms - Red 6g
$8.50
SKU: RR025
Cornflower Blossoms - Tropical Mix 6g
$8.50
SKU: zBG-PDW100
Cakers Dowel Opaque Large 1.5 x 35cm
$0.85
SKU: RR024
Cornflower Blossoms - Classic mix 6g
$8.50
SKU: CML-WHT
Colour Mill Oil Based Colour WHITE 20ml
$6.95
SKU: LO-CDL1605
Cake Dowel Heavy Duty Large 16x300mm (5 Pack)
$5.10
More From This Category
SKU: DJB-LGE
Dowel Joining Bracket (5pc)
$1.95
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: DC-ZENBO02
ZEN Bowl BLACK 460ml (50)
$37.80
SKU: CT3HLF
LOYAL Elite Anodised cake Tin Half Slab 12x16x3"
$42.75
SKU: KSCE0126
Katy Sue MINI JUNGLE LEAVES Silicone Mould
$16.95
SKU: SP-OIBASE
- Sprinks OIL BASE MIX 15ml
$5.15
sale
SKU: HN-4MM-PURP
4mm Cachous PURPLE 1kg Hatziyiannakis
$22.00 WAS $44.00