Katy Sue SMALL GEMS Silicone Mould
SKU: KSCA0076BRAND: Katy Sue
Create a beautiful array of small gem embellishments with ease, using this Katy Sue silicone mould. Great for use for making miniature decorations for cookies and cupcakes. The design features a variety of faceted shapes, including heart, oval and marquis, with a glossy surface finish.
Makes 15 various shapes and size gems - measurements:
• Heart Gem: 18mm x 16mm
• Round Gem: 12mm ⌀
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCA0076)
| SKU | KSCA0076 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CT4R07
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 7" Round
$14.25
SKU: CMG10ROS
Colour Mill GLITZ Blend Edible ROSE GOLD 10ml
$5.65
SKU: 09OT616
MEDLEY SPRINKLES - PINK 65G
$4.50
SKU: SFD-WP15
Plain Wrapping paper 760X600 MM 15kg
$35.00
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: SP-PBASE
- Sprinks PAINT BASE MIX 15ml
$7.15