Katy Sue PRESENTS Silicone Mould
SKU: KSCE0112BRAND: Katy Sue
Five beautifully detailed present boxes topped with bows make this Katy Sue silicone mould perfect for all kinds of celebrations. From birthdays to Christmas, use this mould to make delightful cake embellishments.
5 Presents - Measurements:
• Present 1: 23mm x 33mm x 8mm
• Present 2: 32mm x 40mm x 9mm
• Present 3: 23mm x 43mm x 9mm
• Present 4: 27mm x 52mm x 9mm
• Present 5: 25mm x 55mm x 11mm
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCE0112)
| SKU | KSCE0112 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SP-OIBASE
- Sprinks OIL BASE MIX 15ml
$5.15
SKU: DC-ZENTR00
ZEN Tray CLEAR 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: DC-ZENTR01
ZEN Tray WHITE 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: KSCE0050
Katy Sue ROSE LEAVES Silicone Mould
$19.95
sale
SKU: HN-5MM-MTCOPP
5mm Cachous METALLIC COPPER 1kg Hatziyiannakis
$22.00 WAS $44.00
SKU: PETCTLM
LID Clear PET to suit Catering Tray WCTM360
$0.80
SKU: CB10-WS10
MDF Board 10mm White Square 10"
$3.95