Katy Sue SEASHELLS Silicone Mould
SKU: KSCE0069BRAND: Katy Sue
Make beautiful realistic shells for seaside themed cakes using our detailed Katy Sue silicone cake decorating. The mould creates 10 seashells: Scallop, Cockle, Nutmeg, Auger and Dove, each in two sizes that will work for celebration cakes, cupcakes or cookies. You could also try with modelling chocolate and add fun decorations to ice-creams and desserts too.
10 various size sea shells - measurements:
• Large Scallop Shell - 30mm x 30mm / Small Scallop Shell - 15mm x 15m
• Large Cockle Shell - 25mm x 20mm / Small Cockle Shell - 15mm x 10mm
• Large Nutmeg Shell - 25mm x 15mm / Small Nutmeg Shell - 12mm x 7mm
• Large Auger Shell - 52mm x 10mm / Small Auger Shell - 25mm x 5mm
• Large Dove Shell - 40mm x 17mm / Small Dove Shell - 20mm x 8mm
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCE0069)
| SKU | KSCE0069 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: KSCCS008
Katy Sue ROPE BORDER Silicone Mould
$25.00
SKU: SP-RAINBOW-5
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 500g Bag
$59.00
SKU: DC-ZENTR01
ZEN Tray WHITE 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: CT3HLF
LOYAL Elite Anodised cake Tin Half Slab 12x16x3"
$42.75
sale
SKU: HN-5MM-BORDX
5mm Cachous BOURDEAUX RED 1kg Hatziyiannakis
$22.00 WAS $44.00
SKU: KSCE0126
Katy Sue MINI JUNGLE LEAVES Silicone Mould
$16.95