Dowel Joining Bracket (5pc)
SKU: DJB-LGEBRAND: Loyal Bakeware
Pack of 5
Extend the possibilities of your cake creations with the Dowel Joining Bracket! Specifically designed for multi-tiered masterpieces, this bracket allows for unlimited extension of your large 16mm Dowels! Seamlessly connect two dowels to provide the support and stability needed when creating larger, more intricate cakes.
Note: Fits LOYAL Large Dowels only.
Features:
- Material: Durable Polypropylene
- Retail hang sell for convenience
(DJB-LGE)
| SKU | DJB-LGE |
| Barcode # | 9341671010938 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.005408000m3 |
| Unit Of Measure | /100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: FL2075
Cupcake Wrapper Pearl Red Rose Flower (12)
$5.36
More From This Category
SKU: DC-ZENBO02
ZEN Bowl BLACK 460ml (50)
$37.80
SKU: SBB10
Pre Cut Silicon Paper 10" Round Bulk ( 1000Pcs)
$130.00
SKU: CT4R04
LOYAL/ MONDO 4" DEEP Cake Tin 4" Round
$9.25
SKU: HFCP-500G
HIGH FAT COCOA POWDER | 500G
$28.50
SKU: CBCT255
Catering Tray #1 With Lid
SKU: KSCE0043
Katy Sue WINGS Silicone Mould
$19.95
SKU: CT4R05
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 5" Round
$10.75