- Sprinks PAINT BASE MIX 15ml
SKU: SP-PBASEBRAND: Sprinks
Easy to use in fondant, buttercreams batters, macarons
Sprinks Gel Colour - 15ml Bottle with Eyedropper
Sprinks now brightens your baking with their stunning new range of beautiful gel colours
Australian made gel colour in convenient dropper bottles
Easy to use in fondant, buttercreams batters, macarons, meringues and more
Super strength colour
- Easy to use and replicate recipes with the convenient dropper
- Mix with other colours to create an entire rainbow
- Allergen Free
Mix with Sprinks Oil Base to easily colour chocolate and other oil based baking products
Mix with Sprinks Paint Base to make the perfect paint for use on fondant, buttercreams, chocolate, ganache and more
(SP-PBASE)
| SKU | SP-PBASE |
| Barcode # | 9347569018420 |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.025m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000028000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: IC3006
Icing Bakels Pettinice Yellow 750g
$10.00CLICK for Bulk Pricing
SKU: CM5003
Chefmaster Purple Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
More From This Category
SKU: KSCA0017
Katy Sue MINIATURE DIY SET Silicone Mould
$21.75
SKU: KSCE0069
Katy Sue SEASHELLS Silicone Mould
$28.00
sale
SKU: HN-5MM-BORDX
5mm Cachous BOURDEAUX RED 1kg Hatziyiannakis
$22.00 WAS $44.00
SKU: PETCTLM
LID Clear PET to suit Catering Tray WCTM360
$0.80
SKU: SP-RAINBOW-5
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 500g Bag
$59.00
SKU: BG-SLBL437
Bloom Baking Cup SILVER (24pk)
$4.45
SKU: OT-09OT932
Over The Top Silky Smooth Icing 1L
$14.65
SKU: KSCE0126
Katy Sue MINI JUNGLE LEAVES Silicone Mould
$16.95