- Sprinks OIL BASE MIX 15ml
SKU: SP-OIBASEBRAND: Sprinks
Easy to use in fondant, buttercreams batters, macarons
Sprinks Gel Colour - 15ml Bottle with Eyedropper
Sprinks now brightens your baking with their stunning new range of beautiful gel colours
Australian made gel colour in convenient dropper bottles
Easy to use in fondant, buttercreams batters, macarons, meringues and more
Super strength colour
- Easy to use and replicate recipes with the convenient dropper
- Mix with other colours to create an entire rainbow
- Allergen Free
Mix with Sprinks Oil Base to easily colour chocolate and other oil based baking products
Mix with Sprinks Paint Base to make the perfect paint for use on fondant, buttercreams, chocolate, ganache and more
(SP-OIBASE)
| SKU | SP-OIBASE |
| Barcode # | 9347569018437 |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.025m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000028000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
More From This Category
SKU: CT4R05
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 5" Round
$10.75
SKU: CMG10WTE
Colour Mill GLITZ Blend Edible WHITE 10ml
$5.65
SKU: V-CHC-DCC-2.5
Premium DARK CHOC Compound Coins 2.5kg
$42.40
SKU: CB10-WS10
MDF Board 10mm White Square 10"
$3.95
SKU: KSCA0054
Katy Sue MINIATURE CHRISTMAS TREES
$16.95
SKU: KSCA0076
Katy Sue SMALL GEMS Silicone Mould
$19.95
SKU: OT-09OT932
Over The Top Silky Smooth Icing 1L
$14.65