Dowel Joining Bracket (5pc)
SKU: DJB-LGEBRAND: Loyal Bakeware
Pack of 5
Extend the possibilities of your cake creations with the Dowel Joining Bracket! Specifically designed for multi-tiered masterpieces, this bracket allows for unlimited extension of your large 16mm Dowels! Seamlessly connect two dowels to provide the support and stability needed when creating larger, more intricate cakes.
Note: Fits LOYAL Large Dowels only.
Features:
- Material: Durable Polypropylene
- Retail hang sell for convenience
(DJB-LGE)
| SKU | DJB-LGE |
| Barcode # | 9341671010938 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.005408000m3 |
| Unit Of Measure | /100 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: FL2075
Cupcake Wrapper Pearl Red Rose Flower (12)
$5.36
More From This Category
SKU: BG-LCBL434
Bloom Baking Cup PASTEL LILAC (24pk)
$4.45
SKU: DC-ZENTR01
ZEN Tray WHITE 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: BG-GDBL436
Bloom Baking Cup GOLD (24pk)
$4.45
SKU: CT4R10
LOYALE / MONDO 4" DEEP Cake Tin 10" Round
$22.50
SKU: KSCE0076
Katy Sue UNICORN EARS HORN & LASHES
$16.95
SKU: BG-BLBL431
Bloom Baking Cup PASTEL BLUE (24pk)
$4.75
SKU: DC-ZENBO00C
ZEN CLEAR LID suits ZEN Bowls (50)
$26.25