Sprinks Icing Scraper - 180 x 80mm MEDIUM
SKU: SP-SCRMEDBRAND: Sprinks
Icing Scraper (Medium) 180 x 80mm - by SPRINKS
Stainless steel scrapers are perfect for the upside down ganache method or smoothing your ganache perfectly.
This tool helps create sharp and straight edges on your cakes before fondant is applied. Can be used with ganache and buttercream.
Wash before use.
Size: 180mm x 80mm.
Other sizes are available in this range.
(SP-SCRMED)
| SKU | SP-SCRMED |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000144000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: EA1051
Edible Art Sweet Sticks Black 15ml
$7.15
SKU: SC-FPB1
Fine Sugarcraft Brush SIZE 1 by Sugar Crafty
$3.95
SKU: BG-SP-BBMK3
ESSENTIALS Edible Food Pen Set (3) | SPRINKS
$7.95
SKU: BG-SP-PAST6
PASTEL Edible Food Pen Set (6) | SPRINKS
$11.95
More From This Category
SKU: SCC-101533
Buttercream Comb STRAIGHT EDGE 10 Inch
$17.25
SKU: 01MO770
Fondant Smoother Round Edge Small
$6.85
SKU: LO-LS090RP
Loyal Rectangle Fondant Smoother
$5.90
SKU: CC558901
Buttercream Comb THIN STRIPES 10 Inch
$16.45
SKU: HA6034
Loyal Rect Scraper Leveller 138 x 98mm Ea
$1.35
SKU: LO-LSS20
Loyal Bench Scraper 20x5CM
$27.50
SKU: HA6035
Loyal Scraper Leveller Edge/Grip 220 x 130mm Ea
$3.25
SKU: LO-LS3715
Scraper Cutter with Curved Handle
$5.75