CLASSIC Round 65ml Dessert Cup (100)
SKU: DC-PMOTO001BRAND: Martellato
42mm dia x 65mm h 65ml Capacity
Nominal 50ml - Actual 65ml
65mm high x 42mm in diameter
These high quality, elegant plastic containers are a fantastic way to serve your desserts.
A perfect way to display colours and layers and a great way to manage portion control to keep your costs down!
Can be used for dessert bars, catering functions, weddings, parties and more...
- Heat Tolerance -18C to +70C
- BPA Free
- 100% Recyclable Material
- Can be re-used
- Dishwasher Safe up to 50 washes
- Packed in convenient quantities of 100
Made in Italy by Martellato
(DC-PMOTO001)
| SKU | DC-PMOTO001 |
| Barcode # | 8029859051515 |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.027m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.002872800m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: DC-PMOLO001-C
LOVE Heart Lid - 100ml (100)
$22.50
SKU: DC-PMOCO001-C
CUP Lid - 65mm 70ml (100)
$15.12
SKU: DC-ZENBO02
ZEN Bowl BLACK 460ml (50)
$37.80
SKU: DC-PMOTO004
CLASSIC Round 170ml Dessert Cup (100)
$48.25
SKU: DC-PMOCO004
BUBBLE Dessert Cup 215ml (100)
$49.85
SKU: DC-PMOCO007
CYLINDER 190ml Dessert Cup (100)
$59.73
SKU: DC-PMOCE002
WAVE 120ml (100) Dessert Cup
$43.19
SKU: DC-PMOTO003
CLASSIC Round 120ml Dessert Cup (100)
$42.78