Tall Cake Box Bakegroup 7.5x7.5x10"
SKU: BG-CB-20TBRAND: Bake Group
SUITABLE for 7" Cakeboards or smaller
SUITABLE for 7" Cakeboards or smaller
These well designed 2 piece tall cake boxes are made from high quality white milkboard
A lid with WINDOW and the base, that allows for opening on the side to slip the cakes out.
Also boxes are flat packed which means they take up less room in your store than traditional large milkboard cake boxes.
Card: 400g Ivory Card + PVC Window
Box: 190mm x 190mm x 250mm (high)
Lid: 200 x 200 x 70mm
Available in Packs of 50
(BG-CB-20T)
| SKU | BG-CB-20T |
| Barcode # | 9341625003085 |
| Brand | Bake Group |
| Shipping Weight | 0.1650kg |
| Shipping Width | 0.550m |
| Shipping Height | 0.002m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.000330000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PA-W18188E
Cake Box 18x18x8" Top Window - E Flute
$10.90CLICK for Bulk Pricing
SKU: CMA20RED
Colour Mill Aqua Red 20ml
$5.95
SKU: PA-C1218CLR
Clear Cake Box 12.5x12.5x18" High
$10.95
SKU: SFD-CBT10
Cake Box 10x10x12" Top Window
More From This Category
SKU: LO-CBXH12
Loyal Heavy Duty Carry Box 12x12x14"
$10.15
SKU: PA-T080810
Cake Box Tall 8x8x10" Top Window E-Flute
SKU: PA-W101012E
Cake Box Tall 10x10x12" Front Window E-Flute Board
SKU: PA-W181812E
Cake Box Tall 18x18x12" Front Window E-Flute Board
$12.32CLICK for Bulk Pricing
SKU: LO-CBXT14IN
Loyal Cake Box 14x14x12" Top Window
SKU: CON-9X9X9-600
9x9x9" Cake Box PE Milkboard 600um (25)
$62.00