Cake Box Tall 14x14x16" Front Window E-Flute Board
SKU: PA-W141416EBRAND: Statewide Food Distributors
Heavy Duty E-Flute Board
Strong Heavy Duty Cake Box - Base and Upper with Front Window
Base and upper box with integrated lid in heavy duty E-Flute (corrugated) cardboard making it extremely strong
Perfect for cake shops, cake stalls etc where strength is required.
Clear window at front of box
Just sit cake in base and lower upper box over cake
Compostable and Eco Friendly
Sold Singles or as flatpacks in boxes of 20 pieces. Base assembles with locking tabs
This product is Bulky. Freight to some areas may be expensive - Contact us for pallet rates
(PA-W141416E)
| SKU | PA-W141416E |
| Brand | Statewide Food Distributors |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.840m |
| Shipping Height | 0.007m |
| Shipping Length | 0.840m |
| Shipping Cubic | 0.004939200m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HC-RHPNK
Figurine Rocking Horse Pink 60mm (Ea)
$1.10
SKU: CBC3-SS09
3mm Cake Board Std 09" Square Silver (50)
$24.10
SKU: PA-W101012E
Cake Box Tall 10x10x12" Front Window E-Flute Board
SKU: PA-T16168E
Cake Box 16x16x8" Top Window - E Flute
SKU: PA-T101012
Cake Box Tall 10x10x12" Top Window E-Flute
SKU: SFD-CBT14
Cake Box 14x14x12" Top Window
SKU: CC-NO3GL
NUMBER 3 - Rainbow Glitter Topper
$11.35
More From This Category
SKU: PA-W181812E
Cake Box Tall 18x18x12" Front Window E-Flute Board
$12.32CLICK for Bulk Pricing
SKU: PA-T10108
Cake Box Tall 10x10x8" Top Window E-Flute
SKU: SFD-REC16
Lemon Tree Full Slab Cake Box 28x16x6"
SKU: SFD-CBX666
Cake Box 6x6x6" with Top Window
SKU: LO-CBXREC12
Loyal Cake Box Rectangle 18x12x6"
$4.65