Loyal Heavy Duty Carry Box 12x12x14"
SKU: LO-CBXH12BRAND: Loyal Bakeware
Heavy Duty Tall Cake Box with handle
- Excellent for transporting heavy stacked cakes, cakes with tall cake toppers or just heavier than average cakes
- 1 piece Heavy Duty corrugated craft board
- PVC window double sided (front and rear view)
- Dimensions: 12x12x14(H) inch
- Strong carry handle to safely transport cakes up to 15 kg
- Side carry handles for additional support
- Box base labelled with barcode and size of box
- Flat packed, easy to assemble with front opening to prevent damage when placing or removing cake from the box
- Use with up to a 12in/30cm cake board
(LO-CBXH12)
| SKU | LO-CBXH12 |
| Barcode # | 9341671008126 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.960m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.009408000m3 |
| Unit Of Measure | Box |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-750HPNK
Patty Pan Confeta 750 Hot Pink (500)
$24.20
SKU: CB4-WR12
4mm MDF Board White Round 12"
$3.15
SKU: PA-T121212E
Cake Box Tall 12x12x12" Top Window E-Flute
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: LP29072
Professional Mixing Bowl LID 4.5L - Schneider
$7.85
SKU: FM-CUTUTS
FMM Cutter - Under The Sea
$11.74
SKU: SCC978951
White Bento 8 Hole Cupcake Box
$4.50
More From This Category
SKU: PA-W141416E
Cake Box Tall 14x14x16" Front Window E-Flute Board
SKU: PA-W181812E
Cake Box Tall 18x18x12" Front Window E-Flute Board
$12.32CLICK for Bulk Pricing
SKU: CON-9X9X9-600
9x9x9" Cake Box PE Milkboard 600um (25)
$62.00
SKU: LO-CBXREC12
Loyal Cake Box Rectangle 18x12x6"
$4.65