Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
SKU: CCSCI4324BRAND: Cake Craft Australia
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
Titanium Dioxide (E171) is a water soluable mineral based food colouring used to achieve a BRIGHT WHITE.
Titanium Dioxide is one of the best white pigment agents available. It is fat soluble and is generally used in any chocolate work where you require a whiter result. A small amount added to white chocolate will remove its natural yellow colour. It can also be used to turn fondant icing, modelling paste & flower paste into a brilliant shade of white.
When adding titanium dioxide to colour white chocolate, it is best to add it during the melting process to help the colour come out smoother.
- Food grade quality. Powder has no taste.
- Weight: 1kg (Gross).
- Packaged in resealable plastic tub - very convenient for storage.
- Storage: Keep in airtight container.
(CCSCI4324)
| SKU | CCSCI4324 |
| Barcode # | 40829084324 |
| Brand | Cake Craft Australia |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: BGB03612
Favour Box Butterfly Blue (10)
$4.70
SKU: RR011
Rose Buds - Sunset Mix 50g
$16.90
SKU: RR001
Damascus Rose Buds 50g
$16.90
SKU: RR010
Rose Buds - Pure Pink 50g
$16.90
SKU: CC1007
CC Athena Gold Mat
$33.95
More From This Category
SKU: IN452104
Bakels Vanilla Apito Essence 1kg *Special Order
$100.00
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: TYLO50
CMC Tylose Powder 50g
$7.50
SKU: IN441003
Bakels Strawberry Apito Paste 1kg *Special Order
$63.65
SKU: CCSCI4348
Cake Craft Tylose CMC 1KG
$55.00
SKU: SCI4287
Cake Craft Titanium Dioxide 70g
$8.95
SKU: IC8015
Rose Spirit 500ml
$24.75
SKU: IN135902-I
Bakels Tinmax 5kg *Special Order
$105.00