4mm MDF Board White Rectangle 12x16in
SKU: CB4W1216BRAND: Lemon Tree
Our Lemon Tree boards offer strength, durability and great value!
Made from 4mm MDF and available in Silver, Gold, Black and White:
- They do not warp or bend
- They are much stronger than compressed cardboard boards
- Black and White styles are covered in PET (food grade plastic) which does not scratch and is washable
- Gold and Silver styles are foil covered
- Very competitive pricing with bulk discounts available
(CB4W1216)
| SKU | CB4W1216 |
| Barcode # | 9341625007496 |
| Brand | Lemon Tree |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.005m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: TN1100
Cake Tin Round 241mm (approx 10in)
$15.75
SKU: HA4023
Cupcake and Cookie Textured Tops Whimsy Bloom
$9.86
SKU: FM-CUTMRMRS
FMM Curved Words - Mr & Mrs
$15.52
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX24-P
24 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $3.50
SKU: CCBOX6-P
6 Hole Cupcake Box WHITE Select Insert (ea)
From $0.90
More From This Category
SKU: CB4W1218
4mm MDF Board White Rectangle 12x18in
$5.51
SKU: CB4-WR20
4mm MDF Board White Round 20"
$6.47
SKU: CB4-WS13
4mm MDF Board White Square 13"
$3.85
SKU: CB15-WR10
MDF Board 15mm White Round 10"
$2.59
SKU: CB4-WS11
4mm MDF Board White Square 11"
$2.75
SKU: CB4-WS16
4mm MDF Board White Square 16"
$5.63
SKU: CB4-WR05
4mm MDF Board White Round 05"
$1.20
SKU: CBM10RW10
10mm Masonite Board White Round 10"
$3.95