Thermometer Infrared with Laser
SKU: HA-LTIR380BRAND: Loyal Bakeware
Perfect for a multitude of uses in food service and other applications.
The Infrared Thermometer is ideal for measuring surface temperature without coming into contact with food avoiding cross contamination. Simply point the Thermometer at the item to be measured and press the trigger for an accurate temperature reading.
- Range: -50°C to +380°C / -58°F to +716°F
- Accuracy: ±1.5 C or ±1.5%
- Auto Power Off & Data Hold
- Laser ON/OFF Selectable
- Backlight ON/OFF Selectable
- °C / °F Selectable
- Resolution: 0.1°C or 0.1°F
- Distance spot ratio: 12:1
- Emissivity: 0.95 (fixed)
- 1.5V AAA Battery x 2PCS (included)
(HA-LTIR380)
| SKU | HA-LTIR380 |
| Barcode # | 9341671007143 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SP-NESTJUG
Jug with Nesting Measuring Cups and Funnel
$17.95
SKU: LO-LP37003
SIFTER 3 Cup
$9.65
SKU: LO-LS5220
Loyal Silicone Spatula/Scraper 22cm
$5.60
SKU: HA6020
Fondant Cutter and Embosser
$6.00
SKU: LO-LTD0004
Loyal Digital Waterproof Thermometer
$13.90
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85
SKU: EA-10HOLEP
Paint Palette 10 Hole - Sweet Sticks
$3.80
SKU: LO-LP45635
Loyal 140mm Cream Horn Mould Stainless Steel
$2.50