Syrup Soaking Bottle 1 litre - Scneider
SKU: LO-SB200192BRAND: Schneider
Flavour and soften cakes with the 1 Litre Schneider Drizzle Bottle
Lightweight and easy to handle, this container is equipped with a double graduated scale (straight and inverted) with high readability for a precise dosage. The micro-perforated cap helps you to distribute the liquid evenly and without waste.
The bottle is made of a resistant plastic material, easy to wash and suitable for contact with food.
- Capacity 1000ml
- 13 holes
- Height 295mm
- 85mm base diameter
- Round
- Made in Germany
(LO-SB200192)
| SKU | LO-SB200192 |
| Brand | Schneider |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.002430000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: HA-LLBRU
Lustre Brush by Sugar Crafty
$10.95
SKU: CK-2349
CK Small Lustre Dust Spray Pump
$5.95
SKU: HA-LTIR380
Thermometer Infrared with Laser
$45.70
SKU: LP53500
Loyal Cake Saw Leveller Stainless Steel Heavy Duty
$385.00
SKU: LO-LP220RP
Loyal Silicone Pastry Brush 22cm
$5.30
SKU: LP0355RP
Loyal Rolling Pin with Guides 35cm
$22.50
SKU: LO-LSB500
Soaker Bottle LOYAL 500ml
$7.35
SKU: CCSCCFCL-HO5P
Cake Craft Handheld Steamer Pink
$40.85