Sweetapolita Unicorn Dreams Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-1978BRAND: Sweetapolita Sprinkles
OVERVIEW
Enchanting and dreamy! Unicorn Dreams is the perfect pastel sprinkle medley to add the sweetest touch of magic to whatever you choose to sprinkle
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, icing sugar, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Mica dust, Syrup, Sunflower lecithin, Confectioners’ glaze, Corn starch, Maltodextrin, Magnesium stearate, Mica based pearlescent pigments, Gum arabic, Artificial & natural colors (FD&C Red 3, Blue 1, Natural pink, Blue 2, Yellow 5, Titanium dioxide, Red 40).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE
(SP-1978)
| SKU | SP-1978 |
| Barcode # | 0990002519788 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: S66Super
Roberts Super Hero Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
More From This Category
SKU: 09OT616
MEDLEY SPRINKLES - PINK 65G
$4.50
SKU: SP-2033
Sweetapolita Double Rainbow Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: BG-SP-MIXNUM
Sprinks MIXED NUMBER Sprinkles 55g
$4.95
SKU: S66Wiggles
Roberts Wiggles Inspired Sprinkle Mix
$4.50
SKU: BG-SP-AROD1
Sprinks AQUA Rods 75g
$5.95
SKU: SP-3222
Sweetapolita Frosted Sprinkle Medley Deluxe 100g
$11.99
SKU: 09OT612
MEDLEY SPRINKLES - PURPLE 65G
$4.50
SKU: 09OT619
MEDLEY SPRINKLES - YELLOW 65G
$4.50