Sweetapolita Pep Talk Vegan Sprinkle Medley 90g
SKU: SP-1278BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
PEP TALK Sprinkle Medley is a one of a kind mix of the prettiest sprinkles in the sprinkleverse: Canadian-made premium jimmies, confetti, nonpareils + more. This sprinkle mix is the perfect way to make any cake, cupcake, chocolate bark, cookie, ice cream sandwich or pretty much anything party-ready.
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, icing sugar), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Corn starch, Soy lecithin, Gum arabic, Syrup, Sunflower lecithin, Mica dust, Sunflower oil, Potato starch, Rice flour, Artificial colors (FD&C Red 3, Yellow 5, Blue 1, Yellow 6, Titanium dioxide). Contains: Soy.
MORE INFO
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
VEGAN • GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN
(SP-1278)
| SKU | SP-1278 |
| Barcode # | 0990002512789 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA8120
Stencil Small Harlequin Cake Side
$10.40
SKU: HA2517
Nozzle Star Plastic No 17 (Ea)
$1.65
SKU: EA-ANTGLD
Sweet Sticks Antique Gold Metallic 15ml
$8.45
More From This Category
SKU: SP-7242
Sweetapolita Bake the World Happy Sprinkle Medley
$10.00
SKU: BG-SP-AROD1
Sprinks AQUA Rods 75g
$5.95
SKU: SP-3319
Sweetapolita Cocktail Lounge Sprinkle Medley Delux
$11.99
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: S66Super
Roberts Super Hero Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: BG-SP-RABBIT-5
Pastel Easter Bunnies by Sprinks 500g
$18.95
SKU: SP-3542
Sweetapolita Wanderlust Sprinkle Medley Deluxe 100
$11.99
SKU: 09OT618
MEDLEY SPRINKLES - ORANGE 65G
$4.50