Sweetapolita Ice Cream Truck Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-1202BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Hear that familiar chime? It's the sound of summer fun! Ice Cream Truck Sprinkle Medley is all your favourite summer memories in a bottle. Indulge in the nostalgia... and a little ice cream
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Syrup, Sunflower lecithin, Corn starch, Mica dust, Maltodextrin, Magnesium stearate, Gum arabic, Confectioners’ glaze, Mica based pearlescent pigment, Artificial colors (FD&C Blue 1, Yellow 5, Red 3, Titanium dioxide, Red 40).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE
(SP-1202)
| SKU | SP-1202 |
| Barcode # | 0990002512024 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: BG-SP-PPROD
Sprinks Pearl Pink Rods 75g
$5.95
SKU: S66Stars
Roberts Stars & Stripes Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: SP-1170
Sweetapolita Flower Child Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: BG-SP-AROD1
Sprinks AQUA Rods 75g
$5.95
SKU: BG-SPPINEA500
Sprinks PINEAPPLE SURPRISE Sprinkles - 500g
$19.90
SKU: RE-INCRED
Roberts INCREDIBLES Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: SP-8991
Sweetapolita Sunshine Dreams Mini Assorted Sprinkl
$15.95