Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
SKU: S66SpaceBRAND: Roberts Edible Craft
Sprinkle Mix Space Jam 80g
A unique edible blend of Non Pareils in coordinating colours, Silver, Yellow & Blues with a hint of Orange.
As some examples, you will need this many sprinkles to cover:
60g for 24 Cupcakes
60g for 3cm sprinkle border on 4" through to 10" Cakes
90g for a fully covered cake 8"x3"
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
If stored correctly, product should have a 18 month shelf life.
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Wheat Starch, Maize Starch, Wheat Flour, Dextrose, Corn Starch, Dextrin (1400), Magnesium Stearate (470B), Mica (599, 171), (Vegetable Fat (Emulsifiers (492, 322 Soy Lecithin), Glucose from Wheat, Glazing Agent (903, 904), Colours (174, 102, 110, 122, 123, 124,129, 132, 133), Vegetable Gum (414), Agar (406)
Allergen Statement: CONTAINS GLUTEN, WHEAT, SOY
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Suitable for Halal, Vegan & Vegetarian Dietary requirements.
Not suitable for Kosher Requirements.
Made in Australia from local and imported ingredients.
1kg, 5kg and 10kg bulk options also available
(S66Space)
| SKU | S66Space |
| Barcode # | 9311589000338 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: K-09OT538
Bling Bright Sequin Mix - 1kg
$19.80
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
More From This Category
SKU: ED3090H
NonPariels 100s & 1000s (50g)
$2.95
SKU: S66Wiggles
Roberts Wiggles Inspired Sprinkle Mix
$4.50
SKU: S66Paw
Roberts Paw Patrol Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: RE-MINION
Roberts MINIONS Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: ED3096H
Sprinkles Yellow Sticks 50g Hangsell
$2.95
SKU: ED3097H
Sprinkles Mauve Sticks 50g
$2.95
SKU: BG-SP-RABBIT
Sprinks Pastel Easter Bunnies Mix 60g
$8.20
SKU: S66Mermaid
Roberts Mermaid Sprinkle Mix 80g
$5.50