Roberts PRINCESS Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 01/2024
SKU: RE-PRINCESSBRAND: Roberts Edible Craft
Roberts Princess Sprinkle Mix 120g
A unique edible blend of Non Pareils, Jimmies, Cashous & Sugar Pearls
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Can be baked inside cookies and cake batters.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
Allergen Statement: Contains GLUTEN, SOY
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Vegetable Fat (Emulsifiers 492, 322 - SOY Lecithin), Glucose (Wheat), Rice Starch, Corn Starch, Wheat Starch, Wheat Meal, Flavour, and may contain one or more of the following colours (102, 110, 120, 122, 123, 124, 132, 133, 153, 155 171, 174), Glazing Agent (904, 903), Vegetable Gum (414)
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Suitable for Halal & Vegetarian Dietary requirements.
Made in Australia from Local and Imported Ingredients
(RE-PRINCESS)
| SKU | RE-PRINCESS |
| Barcode # | 9311589000222 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CC-EF009
Crystal Candy FROSTED FERN Edible Flakes 6g
$6.95
SKU: RE-NPMAGIC
Roberts MAGIC PARTY Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: S66Mermaid
Roberts Mermaid Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: 09OT590
Edible Bling Metallic Bento Box Gold & Silver Spri
$13.20
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: 09OT544
Bling UNICORN MIX- 1kg
$19.80
More From This Category
SKU: S66Mermaid
Roberts Mermaid Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: BG-SP-GROD1
Sprinks Vintage Gold Rods 75g
$5.95
SKU: S66Wiggles
Roberts Wiggles Inspired Sprinkle Mix
$4.50
SKU: RE-MIDNIGHT
Roberts MIDNIGHT Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: SP-RAINBOW
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 55g
$9.75
SKU: S66Super
Roberts Super Hero Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: RE-MINION
Roberts MINIONS Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: BG-SP-SROD1
Sprinks Silver Rods 75g
$6.20