Roberts TRANSFORMERS & BUMBLE BEE Sprinkle Mix 80g
SKU: S66TransBRAND: Roberts Edible Craft
Transformers and Bumblebee inspired Sprinkle Mix 80g
Transformers and Bumblebee inspired Sprinkle Mix 80g
A unique edible blend of Non Pareils and Jimmies in the Transformers Movie Character inspired signature colours.
Also suitable for Bumble Bee (the inspect) summer projects.
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Can be baked inside cookies and cake batters.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Vegetable Fat (Emulsifiers 492, 322 - SOY Lecithin), Glucose (Wheat), Vegetable Gum (414), and may contain one or more of the following colours (102, 110, 120, 122, 123, 124, 132, 133, 153, 155, 171), Glazing Agent (904, 903).
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Allergen Statement: Contains GLUTEN, SOY.
Suitable for Halal & Vegetarian Dietary requirements.
Made in Australia from local and imported ingredients.
(S66Trans)
| SKU | S66Trans |
| Barcode # | 9311589059541 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: RE-NPMAGIC
Roberts MAGIC PARTY Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: ED3097H
Sprinkles Mauve Sticks 50g
$2.95
SKU: BG-SP-SGOL4
Sprinks Metallic Gold Jimmies 1mm - 85g
$6.75
SKU: BG-SP-RABBIT
Sprinks Pastel Easter Bunnies Mix 60g
$8.20
SKU: ED3095H
Sprinkles Chocolate Coloured Sticks 50g Hangsell
$2.95
SKU: BG-SP-PAROD
Sprinks Matt PASTEL Rods 70g
$5.95
SKU: S66Mermaid
Roberts Mermaid Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: ED3096H
Sprinkles Yellow Sticks 50g Hangsell
$2.95