Roberts Super Hero Sprinkle Mix 80g
SKU: S66SuperBRAND: Roberts Edible Craft
Superhero inspired Sprinkle Mix 80g
A unique edible blend of Non Pareils and Jimmies in a Super Hero inspired colours.
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Can be baked inside cookies and cake batters.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Vegetable Fat (Emulsifiers 492, 322 - SOY Lecithin), Glucose (Wheat), Vegetable Gum (414), and may contain one or more of the following colours (102, 110, 120, 122, 123, 124, 132, 133, 153, 155, 171), Glazing Agent (904, 903).
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Allergen Statement: Contains GLUTEN, SOY.
Suitable for Halal & Vegetarian Dietary requirements.
Made in Australia from local and imported ingredients.
(S66Super)
| SKU | S66Super |
| Barcode # | 9311589107914 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: 09OT623
MEDLEY SPRINKLES - BURGUNDY 65G
$4.50
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX6-P
6 Hole Cupcake Box WHITE Select Insert (ea)
From $0.90
SKU: SP-8991
Sweetapolita Sunshine Dreams Mini Assorted Sprinkl
$15.95
SKU: S66Mermaid
Roberts Mermaid Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: S66Paw
Roberts Paw Patrol Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: 09OT590
Edible Bling Metallic Bento Box Gold & Silver Spri
$13.20
More From This Category
SKU: S66Under
Roberts Under the Sea Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: BG-SP-MPROD
Sprinks Matte Pink Rods 75g
$5.95
SKU: RE-MINE
Roberts MINECRAFT Sprinkle Mix 120g- - BEST BEFO
$4.95
SKU: BG-SP-SROD1
Sprinks Silver Rods 75g
$6.20
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: ED3097H
Sprinkles Mauve Sticks 50g
$2.95
SKU: S66Trans
Roberts TRANSFORMERS & BUMBLE BEE Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: S66Nerf
Roberts NERF Inspired Sprinkle Mix 80g
$4.95