Sweetapolita Buried Treasure Sprinkle Medley Deluxe 100g
SKU: SP-3102BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
Buried Treasure Sprinkle Medley
Unearth a sweet surprise with Buried Treasure! This sprinkle medley is a hidden gem to make any ordinary day an adventure. Don't miss out on a treasure trove of tasty possibilities
INGREDIENTS
Sugars (icing sugar, glucose, sugar, dextrose), Palm kernel oil, Water, Syrup, Sunflower lecithin, Confectioners’ glaze, Carnauba wax, Natural flavors, Corn starch, Mica dust, Maltodextrin, Magnesium stearate, Gum arabic, Mica based pearlescent pigment, Wheat flour, Wheat starch, Bovine gelatin, Shellac, Artificial colors (FD&C Blue 1, Red 3, Yellow 5, Blue 2, Titanium dioxide, Red 40, Yellow 6, Silver, Annatto norbixin). Contains: Wheat. May Contain: Milk, Soy, Mustard, Tree Nuts..
MORE INFO
This medley contains dragées that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution..
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
(SP-3102)
| SKU | SP-3102 |
| Barcode # | 0990002531025 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: SP-7242
Sweetapolita Bake the World Happy Sprinkle Medley
$10.00
SKU: SP-1122
Sweetapolita Birthday Party Vegan Sprinkle Medley
$10.00
SKU: S66Wiggles
Roberts Wiggles Inspired Sprinkle Mix
$4.50
More From This Category
SKU: SP-1162
Sweetapolita Waves + Wonder Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: SP-1978
Sweetapolita Unicorn Dreams Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: BG-SP-PPROD
Sprinks Pearl Pink Rods 75g
$5.95
SKU: BG-SPSEASD500
Sprinks BY THE SEASIDE Sprinkles - 500g
$19.90
SKU: SP-3319
Sweetapolita Cocktail Lounge Sprinkle Medley Delux
$11.99
SKU: SP-1963
Sweetapolita Girl Crush Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: RE-MARINE
Roberts MARINE Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 03
$4.95
SKU: SP-2033
Sweetapolita Double Rainbow Sprinkle Medley 100g
$10.00