Sweetapolita Space Party Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-2227BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Sprinkle some intergalactic fun onto your sweet treats with Space Party! Perfect for any cosmic party, this out-of-this-world Sprinkle Medley will make your treats a hit amongst earthlings and aliens alike
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, icing sugar, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Mica dust, Syrup, Sunflower lecithin, Confectioners’ glaze, Corn starch, Maltodextrin, Magnesium stearate, Mica based pearlescent pigment, Gum arabic, Calcium stearate, Tapioca dextrin, HPMC, Propylene glycol, Artificial & natural colors (FD&C Blue 1, Red 3, Blue 2, Red 40, Natural black, Charcoal black, Yellow 5, Titanium dioxide, Yellow 6).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE
(SP-2227)
| SKU | SP-2227 |
| Barcode # | 0990002522276 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA8120
Stencil Small Harlequin Cake Side
$10.40
SKU: HA2517
Nozzle Star Plastic No 17 (Ea)
$1.65
SKU: EA-ANTGLD
Sweet Sticks Antique Gold Metallic 15ml
$8.45
More From This Category
SKU: S66Super
Roberts Super Hero Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: S66Wiggles
Roberts Wiggles Inspired Sprinkle Mix
$4.50
SKU: K-09OT540
Bling Pastel Confetti Mix - 1kg
$19.80
SKU: RE-MINE
Roberts MINECRAFT Sprinkle Mix 120g- - BEST BEFO
$4.95
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: BG-SPPINEA500
Sprinks PINEAPPLE SURPRISE Sprinkles - 500g
$19.90
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: 09OT548
Bling GALAXY MIX- 1kg
$19.80