Sweetapolita Birthday Party Vegan Sprinkle Medley 90g
SKU: SP-1122BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Vegan sprinkles! This is a one of a kind mix of some of the most birthday-ish vegan sprinkles in the universe: rainbow nonpareils, crunchy rainbow jimmies (strands), confetti and tiny edible silver stars.
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Corn starch, Rice flour, Cellulose gum, Maltodextrin, Carrageenan, Sunflower lecithin, HPMC, Propylene glycol, Mica based pigment, Artificial colors (FD&C Blue 1, Red 40 & 3, Yellow 5 & 6, Titanium dioxide).
MORE INFO
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
VEGAN • GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN
(SP-1122)
| SKU | SP-1122 |
| Barcode # | 0990002511225 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-570BLK
Patty Pan Confeta 570 Black (500)
$22.45
More From This Category
SKU: 09OT618
MEDLEY SPRINKLES - ORANGE 65G
$4.50
SKU: SP-7131
Sweetapolita Twirls + Swirls Mini Assorted Sprinkl
$27.95
SKU: 09OT617
MEDLEY SPRINKLES - RED 65G
$4.50
SKU: 09OT620
MEDLEY SPRINKLES - ROYAL BLUE 65G
$4.50
SKU: S66Harry
Roberts Harry Potter Inspired Sprinkle Mix 80g
$4.50
SKU: 09OT611
MEDLEY SPRINKLES - WHITE 65G
$4.50
SKU: SP-1162
Sweetapolita Waves + Wonder Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: SP-2227
Sweetapolita Space Party Sprinkle Medley 100g
$10.00