Sweetapolita Double Rainbow Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-2033BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Get ready to double the fun with Double Rainbow! Busting with vibrant colour - this playful sprinkle medley will certainly make your treats doubly delicious
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural flavors, Carnauba wax, Corn starch, Mica dust, Gum arabic, Confectioners’ glaze, Maltodextrin, Magnesium stearate, Citric acid, Calcium stearate, Tapioca dextrin, Artificial colors (FD&C Blue 1, Red 40 & 3, Yellow 5 & 6, Titanium dioxide).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE
(SP-2033)
| SKU | SP-2033 |
| Barcode # | 0990002520333 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA2505
Nozzle Star Plastic No 5 (Ea)
$1.65
SKU: EA1101
Sweet Sticks Light Silver Metallic 15ml
$8.45
SKU: SP-3102
Sweetapolita Buried Treasure Sprinkle Medley Delux
$11.99
SKU: SP-3319
Sweetapolita Cocktail Lounge Sprinkle Medley Delux
$11.99
SKU: SP-1122
Sweetapolita Birthday Party Vegan Sprinkle Medley
$10.00
More From This Category
SKU: SP-1162
Sweetapolita Waves + Wonder Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: SP-1978
Sweetapolita Unicorn Dreams Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: BG-SP-PPROD
Sprinks Pearl Pink Rods 75g
$5.95
SKU: BG-SPSEASD500
Sprinks BY THE SEASIDE Sprinkles - 500g
$19.90
SKU: SP-3319
Sweetapolita Cocktail Lounge Sprinkle Medley Delux
$11.99
SKU: SP-1963
Sweetapolita Girl Crush Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: RE-MARINE
Roberts MARINE Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 03
$4.95
SKU: SP-3576
Sweetapolita Sunday Best Sprinkle Medley Deluxe 10
$11.99