Sprinks Icing Scraper - 230 x 80mm LARGE
SKU: SP-SCRLGEBRAND: Sprinks
Icing Scraper (Large) 230 x 80mm - by SPRINKS
Stainless steel scrapers are perfect for the upside down ganache method or smoothing your ganache perfectly.
This tool helps create sharp and straight edges on your cakes before fondant is applied. Can be used with ganache and buttercream.
Wash before use.
Size: 230mm x 80mm.
Other sizes are available in this range.
(SP-SCRLGE)
| SKU | SP-SCRLGE |
| Brand | Sprinks |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000184000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SP-SCRXLG
Sprinks Icing Scraper - 300 x 80mm XTRA LARGE
$19.95
SKU: 01MO770
Fondant Smoother Round Edge Small
$6.85
SKU: LO-LSS18
Loyal Bench Scraper 18x10CM
$27.50
SKU: SCC-101489
Buttercream Comb FLOWER POT 6 Inch
$15.40
SKU: LS3408
Scraper Long Edge 28cm Stainless Steel
$12.35
SKU: CC558901
Buttercream Comb THIN STRIPES 10 Inch
$16.45
SKU: CC558925
Buttercream Comb COLONIAL 10 Inch
$16.45
SKU: CC558932
Buttercream Comb CURVES10 Inch
$16.45