Peacock Blue - Plain and Simple Petal Dust
SKU: GL4010BRAND: Rainbow Dust Colours
100% Edible - The Plain & Simple Dusting powders are made from the highest food grade pigments available
They are excellent for flower work and general decorations.
These powders are used much in the same way as the "Edible Silk Range" but the result is a matt finish rather than a metallic one.
Matt dusts can also be used as a paint by mixing a small amount of Paint Creator or Rose Spirit with the dust until the required consistency is achieved. It can be used thinner for painting onto cakes to achieve a water colour look or thicker to highlight areas of work, tips of sugar flowers, to paint letters cut from flower paste, and to paint over piped royal icing designs.
Do not mix the dust with water to make a paint as it will not mix correctly and go lumpy.
(GL4010)
| SKU | GL4010 |
| Barcode # | 5060197930882 |
| Brand | Rainbow Dust Colours |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: BGB03612
Favour Box Butterfly Blue (10)
$4.70
SKU: BSB00113
Baby Shower Box White & Blue (10)
$4.45
SKU: WBL04713
Favour Box Lovers in Paris (10 pieces - 5 of each
$4.46
SKU: BF-BANCRUMB
Banana Crumble by Berry Fresh 60g
$16.95
SKU: CA1009
Candle - Barbie FLAT (Ea)
$2.50
SKU: ED7040
Flower Daisy Swirl 25mm Pink (Box 180)
$30.00
SKU: CK-78-350R-1
CK Jimmies Red (1 Kg)
$15.25
SKU: CWW00912C
Cupcake Case Wedding Words Carton 600pc
$19.00