Loyal Silicone Spatula/Scraper 28cm
SKU: LO-LS5260BRAND: Loyal Bakeware
Loyal Silicone Spatula 28cm
Loyal Silicone Spatula/Scraper is ideal for mixing, scraping and stirring
- Heat and Stain Resistant
- Will not absorb odours or flavours
- Steel core handle for extra strength
- Flexible
- Temperature resistant up to +260°C
- Dishwasher safe
- Food grade and BPA free
- LFGB and FDA Compliant
(LO-LS5260)
| SKU | LO-LS5260 |
| Barcode # | 9341671006771 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.000448000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: LO-LTD0004
Loyal Digital Waterproof Thermometer
$13.90
SKU: CK-2346
CK Large Lustre Dust Spray Pump
$6.95
SKU: LO-LTC1002
Loyal Candy and Deep Fry Thermometer
$7.70
SKU: SP-NESTJUG
Jug with Nesting Measuring Cups and Funnel
$17.95
SKU: LO-LS5220
Loyal Silicone Spatula/Scraper 22cm
$5.60
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85
SKU: CK-2349
CK Small Lustre Dust Spray Pump
$5.95
SKU: LO-LS5280
Loyal Silicone Spoon Spatula 28cm
$9.90