Katy Sue MINIATURE CHRISTMAS TREES
SKU: KSCA0054BRAND: Katy Sue
This Katy Sue silicone mould creates a great variety of traditional and modern miniature Christmas trees, ideal to add fun decorations to cookies and cupcakes. The designs work particularly well using chocolate picking up the intricate detail in the elements.
5 Christmas tree varieties - Features:
• Largest tree: 45mm x 20mm
• Smallest tree: 25mm x 20mm
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough
(KSCA0054)
| SKU | KSCA0054 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: KSCE0043
Katy Sue WINGS Silicone Mould
$19.95
SKU: CT3HLF
LOYAL Elite Anodised cake Tin Half Slab 12x16x3"
$42.75
SKU: CT4R12
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 12" Round
$27.75
SKU: KSCE0050
Katy Sue ROSE LEAVES Silicone Mould
$19.95
SKU: DC-ZENBO00
ZEN Bowl CLEAR 460ml (50)
$37.80
SKU: CB10-WS12
MDF Board 10mm White Square 12"
$4.95
SKU: HFCP-500G
HIGH FAT COCOA POWDER | 500G
$28.50