Dowel Mounting Bracket - LOYAL
SKU: LO-LDM016BRAND: Loyal Bakeware
DRILL FREE SUPPORT MOUNT
The drill-free way to mount your centre dowel! Simply peel the adhesive backing and adhere the mount to the centre of your masonite board. Insert 1 Large Loyal Cake Dowel into the mount for the support your cake needs!
Features:
- 16mm whole to fit large dowel
- Material: PP
- Thickness:1.5mm
- Bottom diameter:8cm
(LO-LDM016)
| SKU | LO-LDM016 |
| Barcode # | 9341671011478 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000025000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-750HPNK
Patty Pan Confeta 750 Hot Pink (500)
$24.20
SKU: C3419
Chocolate Mould Sea Shells Small (Ea)
$3.55
SKU: CMA20CRL
Colour Mill Aqua Coral 20ml
$5.95
SKU: IN438002
Bakels Chocolate Apito Paste 5kg *Special Order
$176.00
SKU: CCBOX6PP-P
6 Hole Cupcake Box PASTEL PINK Select Insert (ea)
From $1.40
SKU: FM-CUTUTS
FMM Cutter - Under The Sea
$11.74
SKU: DJB-LGE
Dowel Joining Bracket (5pc)
$1.95
More From This Category
SKU: zBG-PDW100
Cakers Dowel Opaque Large 1.5 x 35cm
$0.85
SKU: OR9000Bulk
Skewers Bamboo 300mm x 5mm (1000)
$59.00
SKU: OR2001
Pillar Round 3 inch Ivory (1 pillar)
$0.72
SKU: LO-CDS0810
Cake Dowel Heavy Duty Small 8x300mm (10 Pack)
$5.10
SKU: OR2000
Pillar Round 3 inch White (1 pillar)
$0.72
SKU: OR2003
Pillar Square Corinthian 3 inch White (1 pillar)
$1.80
SKU: LO-LP070RP
Popsicle Sticks Wood (100)
$4.75
SKU: LO-CDL1605
Cake Dowel Heavy Duty Large 16x300mm (5 Pack)
$5.10