Cake Box 14x14x12" Top Window
SKU: SFD-CBT14BRAND: Statewide Food Distributors
Available in Singles or Cartons of 50
Tall cake box excellent for transporting stacked cakes, cakes with tall cake toppers, drip cakes or just higher than average cakes
14 x 14 x 12" High (365 x 365 x 305mm)
Suits all 14" or smaller cake boards
2 pieces: Box & Lid
Lid with large PVC window
High quality 400gsm milk board
Flat packed, easy to assemble with front opening to prevent damage when placing or removing cake from the box
Available in Singles or Cartons of 50
(SFD-CBT14)
| SKU | SFD-CBT14 |
| Brand | Statewide Food Distributors |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.006m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CBC3-SR09
3mm Cake Board Std 09" Round Silver (50)
$24.10
SKU: CBC3-SR11
3mm Cake Board Std 11" Round Silver (50)
$31.90
SKU: CBC2-SR08
2mm Cake Board 08" Silver Round (50)
$20.30
SKU: CBC1.6-08WP
1.6mm Cake Board 08" White PE Coated (100)
$27.70
SKU: CBC1.6-350X125WP
Slip Board 350 x 125mm - 1.6mm White PE Coated (1
$28.65
SKU: SFD-CBT10
Cake Box 10x10x12" Top Window
More From This Category
SKU: LO-CBXT14IN
Loyal Cake Box 14x14x12" Top Window
SKU: SFD-REC16
Lemon Tree Full Slab Cake Box 28x16x6"
SKU: PA-W181812E
Cake Box Tall 18x18x12" Front Window E-Flute Board
$12.32CLICK for Bulk Pricing
SKU: LO-CBXH12
Loyal Heavy Duty Carry Box 12x12x14"
$10.15