Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
SKU: LO-ARL5030BRAND: Loyal Bakeware
Clear Foodsafe Ribbon - 30 Metre Roll
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in multiples of 1 metre or 300m Roll
(LO-ARL5030)
| SKU | LO-ARL5030 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000250000m3 |
| Unit Of Measure | /m |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: LO-MTAR40
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm per metre
$0.47
SKU: IN514162
Bakels Milk Choc Ganache 6kg * SPECIAL ORDER
$72.00
SKU: SBB06
Pre Cut Silicon Paper 6" Round Bulk ( 1000Pcs)
$72.00
More From This Category
SKU: SC941146
Pansy Silicone Mould
$24.95
SKU: BNCED3732
Assorted Star Silicon Mould
$9.00
SKU: VAD-BRGIRON
Bridgeport Irongate Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: VAD-LOWLATT
Lowell Lattice Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: BNCES4403
Assorted Leaf Silicone Mould
$10.00
SKU: SM00C13
Silicone Mat Snowflakes XL
$27.00
SKU: KSCA0054
Katy Sue MINIATURE CHRISTMAS TREES
$16.95
SKU: BG-3812
Baby Sleeping Mould Small
$6.95